Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčkyVánoce jsou skoro za dveřmi a v naší kuchyni už neucítíte nic jiného než vůni vánočního cukroví – linecké, octové, perníčky a spousty dalších, ale pro mě snad nejoblíbenějšího cukroví – vanilkových rohlíčků.

Snad v každé rodině je recept na ty nejlepší vanilkové rohlíčky trochu jiný, a proto přidávám pro inspiraci ten náš, podle kterého se řídíme už léta a nikdy nás nezklamal 🙂 .

Nejdůležitější je dělat rohlíčky z pravého másla, žádná Hera. Jak říká moje mamka: „my doma pekli rohlíčky vždy z másla i kdyby na něho nebylo“. A tak se z másla u nás pečou pořád :).

Recept je na 1 dávku (my pečeme ze 4 😀 alespoň jde vidět, že jsou u nás na odbyt).


Recept:

  • 240 g hladké mouky
  • 160 g másla
  • 50 g moučkového cukru
  • 100 g mletých vlašských oříšků
  • 1 žloutek
  • moučkový + vanilkový cukr na obalení

Máslo, cukr a žloutek pořádně zpracujeme dohromady, pak přidáme oříšky (důkladně rozmixované, nebo pomleté) a mouku. Zde na řadu příjdou ruce (vařečka moc nepomůže) a pořádně těsto rukami zpracujeme. Já zpracuju většinou, co jde v míse a pak si těsto přendám ještě na linku, kde ho vypracuju k dokonalosti. Hotové těsto obalíme fólií a necháme ideálně přes noc v lednici.

Teď přichází na řadu ta složitější část – vytvarovat rohlíčky. Tím, že těsto obsahuje mleté oříšky, má tendenci se neustále lámat a trochu drolit. Chce to trpělivost a trochu cviku.

Ukládáme na plech s pečícím papírem a pečeme při 180 stupních. Rohlíčky musíme hlídat – rozhodně nesmí být hnědé… vždy raději pečeme méně a po vytažení z plechu se ještě samotné dodělají. Rohlíčky musíme na plechu nechat přibližně 10 minut chladnout – během té doby jsou strašně křehké, a pokud na ně sáhnete hned se rozpadnout, během deseti minut trochu vychladnou, struktura se zpevní a dá se s nimi manipulovat.

Po 10 minutách si připravíme mističku, kde smícháme vanilkový cukr a moučkový cukr, ve kterém rohlíčky opatrně obalujeme – stále se můžou zlomit napůl, což se občas i stane, bez toho by to nešlo.

Pak už jen do krabice a schovat ať do těch Vánoc alespoň nějaké vydrží 😀 .

Reklamy