Hovězí steak


img_4590_tonemappedVegetariáni a některé výjimky by si asi nepochutnali, ale snad všichni ostatní milují pořádný kus masa na talíři. Stejně jako my. Proto jsme se jeden víkend rozhodli, že si dopřejeme nějaký dobrý a kvalitní hovězí steak.


Návodů a postupů na správnou přípravu je nekonečně mnoho a asi každý si musí najít ten ideální, který mu bude vyhovovat. Bez pochyby by byl steak z grilu ideální. Krásná mřížka, otevřený oheň, léto, teplo… no to se zatím nekoná, protože v zimě a v paneláku na balkóně by rozdělávat gril nebylo nejvhodnější. Rozhodli jsme se tedy pro úpravu na kvalitní nepřilnavé pánvi a výsledek nás ani tak nezklamal.

Nejpodstatnější je vybrat opravdu kvalitní hovězí maso, nešetřit a vybírat pečlivě. U nás nejlépe svíčková či roštěnec.

Jednotlivé steaky by měly být vysoké cca 2,5 – 3 cm a před tepelnou úpravou by měly mít pokojovou teplotu.

Dále můžeme postupovat mnohými způsoby. My jsme se rozhodli k opečení na pánvi a následnému lehkému dopečení v troubě a oddychu v alobalu.

Steak potřete olejem. Pánev rozpalte, ale BEZ OLEJE! Olej pouze na maso. Když je pánev opravdu rozpálená, přidejte maso a opečte z jedné i druhé strany – délka závisí na tom, jak moc maso chcete mít propečené a také na tom, jak ho máte hrubé. Přibližně 5 minut z každé strany. Nezapomeňte opéct i boční strany masa. Poté dejte maso ještě na chvíli do předehřáté trouby a před podáváním ho nechtě odpočinou cca 5 minut v alobalu. Osolte, opepřete a můžete podávat.

Reklamy